«Коло кольорів»

Кураторський проєкт «Коло кольорів» відкрився у ЦСМ «Білий Світ» 4 січня 2022 року. У ньому взяли участь 12 відомих українських живописців, кожен з яких представив дві монохромні роботи.

Модель, за якою Олександр Янович побудував цей проєкт – 12-колірне коло Іттена – є для митців настільки ж фундаментальною, як літери для письменників і цифри для інженерів. Принципи кола кольорів важливі для правильного старту і руху вперед. С часом можна почати порушувати їх, дражнити око і свідомість, але цим самим лише стверджувати закономірності стосунків кольорів. Або взагалі відмовитись від стосунків, обрати колористичну аскезу – цю практику, знову-ж таки, отримує кожен, хто навчається мистецтву – і написати картину, користуючись лише одним кольором.

12 досвідчених митців і мисткинь, наче мандрівники відчайдушних старих часів, розділили світ на 12 секторів і вирушили досліджувати свої напрямки. 4 січня вони повернулись з експедицій і показали дивовижні знахідки, розказали про пригоди, окреслили обрії відкритих ними континентів. Колись з далеких країв привозили спеції, шовка та манускрипти. А що привіз би дослідник, який безпрецедентно заглибився у синьо-зелений, здійснив паломництво у фіолетовий, або тріумфально підкорив помаранчевий?

Звичайно, світ не може бути пізнаним до кінця. Та для досягнення своєї мети ми й не маємо описати кожен з міріадів існуючих кольорів. Достатньо охопити основні 12 – і лінію горизонту буде замкнено, а наш круговид стане повним і цілісним колом, колом кольорів, колом інтересів, колом знайомств, подій, зустрічей, вчинків і всього іншого, чого можна лише загадати.

Участь у проєкті «Коло кольорів» взяли: Анна Гідора, Микола Журавель, Петро Бевза, Борис Буряк, Олег Денисенко, Роман Романишин, Олексій Малих, Владислав Шерешевський, Петро Сметана, Олена Придувалова, Матвій Вайсберг та Андрій Цой.